Gulasz po węgiersku z kurczakiem

Image Name
1
(1)

GULASZ PO WĘGIERSKU Z KURCZAKIEM

Chyba każdy próbował w swoim życiu gulaszu po węgiersku. Mimo, że tradycyjnie składa się on z mięsa, cebuli oraz papryki, każda gospodyni domowa ma swój własny przepis na te niezwykle rozgrzewające i sycące danie.  Wystarczy dodać inne mięso, warzywa czy przyprawy, a za każdym razem wyjdzie Wam coś pysznego. Warto wiedzieć, że z dietetycznego punktu widzenia to danie jest wręcz doskonałe – zawiera pełnowartościowe białko, a do tego sporą dawkę warzyw.

GULASZ PO WĘGIERSKU Z KURCZAKIEM

Jednogarnkowe dania – takie jak gulasz po węgiersku – są niezwykle proste w wykonaniu, a dodatkowo nie musimy przy nich stać. Wystarczy pokroić odpowiednie składniki a następnie pozostawić na małym ogniu do momentu, aż wszystkie warzywa zmiękną, a całe danie nabierze niezwykłego smaku i aromatu. Gulasz możecie przygotować z różnego rodzaju mięsa – wołowiny, wieprzowiny, czy bardziej dietetycznych mięs jak kurczak czy indyk. Dzięki temu każdy może wybrać taką wersję, która najbardziej przypadnie mu do gustu. Ponadto możesz wykorzystać ulubione warzywa oraz przyprawy. To wszystko sprawia, że w moich dietach online gulasz pojawia się bardzo często w różnym wydaniu. Dziś mam dla Was przepis na gulasz z kurczakiem, papryką, cebulą, pomidorami z puszki oraz ogórkiem kiszonym. To doskonałe, rozgrzewające danie idealne na jesienne i zimowe obiady i kolacje.

Dlaczego warto go jeść? Tak jak wspominałam dania jednogarnkowe, w tym gulasz, to przede wszystkim danie pełnowartościowe. Moja wersja zawiera białko pochodzenia zwierzęcego, sporą ilość warzyw, a więc dawkę błonnika i witamin (część z nich niestety ucieknie ze względu na gotowanie). Jeśli dodacie do tego źródło węglowodanów w postaci ryżu czy kaszy otrzymacie idealnie zbilansowany posiłek. Ja wybrałam kurczaka ze względu na wysoką zawartość białka, a niską tłuszczu. Ten rodzaj mięsa doskonale sprawdza się w diecie, podobnie jak mniej popularny indyk. Jeśli natomiast macie problem z pokryciem zapotrzebowania na żelazo korzystajcie z wysokogatunkowego mięsa czerwonego, np. wołowiny. Ta idealnie pasuje do prawdziwego gulaszu!  Jeśli zmagasz się z anemią lub Twoje zapotrzebowanie na żelazo jest większe (np. ze względu na ciąże lub intensywną aktywność fizyczną) skorzystaj właśnie z opcji z wołowiną lub wieprzowiną!

Jedną z większych zalet gulaszu jest sposób jego przygotowania. Większość czasu gotuje się go na małym ogniu, co umożliwia wykonywanie innych zajęć w międzyczasie. Nie musisz stać nad garnkiem lub patelnią – wystarczy pomieszać go raz na jakiś czas. Możesz spokojnie przygotować większą ilość i zjeść go na drugi dzień, co zaoszczędzi Twój czas na przygotowanie kolejnego obiadu czy kolacji. Takie rozwiązania stosuje u swoich podopiecznych – jedno danie na dwa dni. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie mają zbyt dużo czasu na gotowanie.

Koniecznie spróbujcie tej wersji gulaszu!

Image Name

PRZEPIS (na 2 duże porcje lub 3 mniejsze)

Składniki:

  • Mięso (kurczak, indyk, wołowina, wieprzowina) 200 g
  • Cebula 80 g
  • Czosnek 5 g
  • Marchew 100 g
  • Papryka czerwona 80 g
  • Puszka pomidorów 400g
  • Ogórek kiszony 100g
  • Musztarda 10 g
  • Olej łyżka
  • Ryż lub kasza do podania
  • Przyprawy: ziele angielskie, liść laurowy, majeranek, kmin rzymski, papryka słodka, papryka ostra, pieprz, sól

Pierś z kurczaka (lub inne mięso) wymieszać z musztardą i podsmażyć w garnku na oleju lub oliwie. Po usmażeniu wyjąć mięso i na tym samym tłuszczu podsmażyć plasterki cebuli oraz czosnek. Dodać pokrojoną w plasterki marchew oraz paprykę – zalać pomidorami z puszki i gotować z zielem angielskim i liściem laurowym. Po chwili włożyć podsmażone mięso, pokrojonego ogórka kiszonego oraz przyprawy wedle uznania. Gotować na małym ogniu do miękkości. Podawać z ryżem lub kaszą.

Podobała Ci się strona?

Wystaw nam ocenę!

Średnia 1 / 5. Liczba głosów: 1

Nikt jeszcze nie zagłosował. Bądź pierwszy!

Popularne przepisy